Algoritmik Trade Nedir?

Paratica
2 min readMay 10, 2022

--

Algoritmik trading en genel çerçevede yatırımcıların işlemlerini belirli stratejiler vasıtası ile otomatik gerçekleştirebilmelerine verilen isimdir. Yatırımcılar ekran başında bulunmadan işlem yapabilmek adına bir çeşit yazılım veya arayüz tercih ederek işlemlerini otomatize edebilirler. Paratica ile kullanıcıların uyguladıkları stratejiler (alım-satım koşulları) gerçekleştiğinde işlemler açılır veya kapanır..

Paratica ile Algoritmik Trade Nasıl Çalışır?

Algoritmalar hazırlanırken yatırımcının alım-satım beklentileri göz önünde bulundurulur. Örneğin bir yatırımcı kripto para piyasasında Bitcoin varlığı için bir kural grubu oluşturmayı tercih edebilir. Bu kural grubu için hazırladığı koşullar Bitcoin’in 50 günlük hareketli ortalaması, son 100 günlük ortalamasını geçtiğinde alması, tam tersi durumda da satması üzerine ayarlanmış olabilir.

Bu şartlar sağlandığında ise algoritmalar, Paratica üzerinde piyasada işlemleri gerçekleştirir. Bu kural grupları oluşturulurken indikatör adı verilen göstergeler ile desteklenir. İndikatörler teknik analiz ile birleştiğinde yatırımcılarının daha sağlam bir zeminde işlem yapmalarını sağlar. Bu sürecin tamamı algoritmalarla birleştiğinde ise ortaya geçmişi analiz edebilen ve formüllerle desteklenen alış ve satış noktalarının otomatik olarak belirlendiği bir strateji ortaya çıkar.

Bir kural grubu oluşturulduktan ve gerekli emirler girdikten sonra Paratica arayüzünde yatırımcının müdahalesine gerek kalmadan çalışabilen bir strateji yaratılmış olur. Yatırımcılar diledikleri zaman hazırladıkları algoritmaları değiştirebilirler.

Paratica’da Stratejilerin Çalışma Şekli

Yatırımcılar çoğu zaman kural gruplarını oluşturabilmek için üçüncü parti araçlar kullanarak bir kod yazmak durumunda kalır ve kodlarının bir sinyal üretmesini beklerler. Bu da yazılım dillerine hakim olmayan ancak otomasyon yapmak isteyen yatırımcılar için ekstra bir zaman ve efora ve fazladan araç kullanmak durumunda kalmaya neden olmaktadır.

Paratica, tüm kullanıcılarına bu otomasyonu en kolay sağlayan araçtır. Harici bir platform yahut araç kullanılmasına gerek kalmadan tüm ayar gruplarını kullanabilmelerini sağlayan Paratica arayüzü kolay bir otomatik alım-satım deneyimi sunar. Paratica arayüzünde hazır bulunan otuz farklı indikatör ve birbirinden farklı ayar gruplarını, tek satır kod yazmadan kullanılabilir bir stratejiye dönüştürebilir piyasada 7/24 çalıştırabilirsiniz.

Paratica Arayüzünde Algoritma Çalıştırmanın Yararları

  • Algoritmalar, hazırlanan stratejiler doğrultusunda Paratica arayüzünde piyasa taraması yapar ve stratejinin koşulları oluştuğunda milisaniyeler içerisinde alış veya satış emri gerçekleştirilir.
  • Birden fazla borsada eş zamanlı kontrol sağlarlar.
  • Duygusuz işlem yaparak insani faktörlerin getirdiği yanlış karar risklerini azaltırlar.
  • Stratejinin piyasaya uygun olup olmadığı, backtest ile geçmişe yönelik test yapılarak denenebilir.

Siz de Paratica’ya üye olarak algoritmik trade ile tanışmak için https://bit.ly/3L2WTBX adresinden 7 gün ücretsiz Premium kullanabilirsiniz!

Paratica Twitter: https://bit.ly/2Y4kFuG

Paratica Telegram: https://bit.ly/39DARFK

Paratica Instagram: https://bit.ly/3lhFJad

--

--

Paratica

Fully customisable trading bot made for you.

Recommended from Medium

Lists

See more recommendations